• https://www.facebook.com/DALYANMEHTAPHOTEL/
  • https://twitter.com/MEHTAPHOTEL/

Dalyan

Dalyan kelime anlamı olarak; balıkçılıkta mühim yeri olan bir çeşit avlanma sistemi. Dalyan, göl ve ırmak ağızlarında, denizin kıyıya birkaç yüz metre yakınlarında kurulur. Birçok ağ, direk, halat gibi elemanlardan meydana gelir. Denizde dikdörtgen şekli verilecek biçimde kazıklar çakılır. Kazıklar arasına kurşun uçlu ağlar sarkıtılır. Dar kenardan bırakılan bir giriş kapağından balıkların ağa girmesi sağlanır. Bu kapak bir makara ile toplanıp açılır. Balıklar içeri girince makara bırakılarak çıkışa mani olunur. Dalyanın giriş kısmında vigla denilen direkler üzerinde bekleme yeri bulunur. Burada daima bir kişi bekler. Balıklar girince kapak indirilip içeri giren balıklar dipte bulunan bir ağın yukarı çekilmesiyle toplanıp teknelere çekilir.Günümüzde bu Dalyanları hala görmeniz mümkün. 

Dalyan beldesi de ismini buradan almış günümüzde hala kısa adı S.S.DALKO Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi 1971 yılında balıkçılara ve küçük çiftçilere istihdam sağlamak , rekabet ortamı yaratmak ve ucuz güvenli balık tüketimini sağlamak amacıyla kurulmuş bir balıkçılık kooperatifidir. Kurulduğu yıldan bu yana amacına uygun olarak çalışan Ege Bölgesinin en güvenli ve büyük kooperatifidir. Bu güne kadar devlet yada özel sektörden, bankalardan kredi kullanmadan ayakta kalabilen yegane kooperatif olarak, 2010 yılı sonu itibariyle 613 ortağı ile 62 SGK kayıtlı ve TARIM-İŞ Sendikasına üye personeliyle Köyceğiz, Ortaca, Dalyan, Dalaman ilçelerindeki perakende satış ve Balıkhane Tesislerindeki toptan satış yeri ile hizmet vermektedir. 

Yüzölçümü olarak küçük ama sakin bir coğrafyaya sahip olan Dalyan'a geldiğiniz zaman herkes gibi sizde istemeyerek ayrılacak hatta ilk fırsatta buraya tekrar gelmek için var gücünüzle çalışacaksınız yada buraya gelip ayrılamayacaksınız .


                
Dil Language
   

Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Hava Durumu
Ödüllerimiz